OHSU

2011 Student Research Forum Winners

05/18/11  Portland, Ore.

Congratulations SRF winners Anita Cservenka (Poster presentation), Travis Moschak (2nd Place Addiction/Behavioral Neuroscience I), Will Giardino (2nd Place Addiction/Behavior and Neuroscience II), and Allison Anacker (1st Place Addiction/Behavioral Neuroscience I).

Great Work!

 

A full listing of SRF winners follows:

SRF Winner's Circle
Poster presentation winners
Award - $100
  

Qualitative:
Parisa Javedani – Interventional Neuroradiology
Drew Dunatchik – Pharmacy
Jj Ooi – Clinical Anatomy
Alison Burkholder
Jessica Kloenne   

Quantitative:
Fang Wang – Biochemistry and Molecular Biology
Anita Cservenka – Behavioral Neuroscience
Sushma Kommineni – Division of Environmental and Biomolecular Systems
Yennie Quach – Pharmacy Practice
Nathan Ansbaugh – Public Health and Preventive Medicine   

Oral Presentation winners
1st place award - $300,  2nd Place award - $200   

Epithelial Biology
1st   Ray Hickey –  Molecular and Medical Genetics
1st  Kateryna Kyrylkova – Pharmaceutical Sciences   

Immunology/Aging
1st   Elizabeth Martin – Medicine
2nd  Kristen Haberthur – Molecular Microbiology and Immunology   

Cancer/Medical Genetics
1st   Eric Stoffregen – Molecular and Medical Genetics
2nd  Nicole Paulk – Cell & Developmental Biology   

Addiction/Behavioral Neuroscience I
1st   Allison Anacker – Behavioral Neuroscience
2nd  Travis Moschak – Behavioral Neuroscience   

Addiction/Behavior and Neuroscience II
1st  Dan Cleary – Neuroscience Graduate Program
2nd  Will Giardino – Behavioral Neuroscience   

Biochemistry
1st   Jonathan Nelson – Molecular and Medical Genetics
2nd  Tamara Olenyik – Molecular Microbiology and Immunology   

Public Health/Qualitative Research I
1st   Kimberly Repp – Public Health & Preventive Medicine
2nd  Nick Esmonde – School of Medicine   

Public Health/Qualitative Research II
1st   Connie Nguyen-Truong – School of Nursing
1st  Micah Naimark – Orthopedic Surgery   

Surgery/ Technology and Devices
1st   Ross Anderson – Trauma
2nd  Johanna Fenstein – Biomedical Engineering   

Neuroscience
1st  Stephen Magill – Neuroscience Graduate Program
2nd Jenna Ramaker – Neuroscience Graduate Program